KAVÁRENSKÉ ZÁCLONKY

Kavárenskými záclonkami nazýváme závěsy zakrývající pouze část okna.

Chceme-li zachovat soukromí, popřípadě zarýt nepěkný výhled, a zároveň nechat do místnosti dopadat přirozené světlo, můžeme záclonku pověsit pouze do spodní části okna. Obvykle však zdobíme i horní část okna, a to krátkým volánkem nebo záclonkou v různých délkách

Umístění tyče 

Kavárenské záclonky vypadají nejlépe na tyči nebo vitrážce umístěné v půli okna. Můžeme použít buď klasickou tyč a umístit ji na konzolky nebo tyč roztahovací a rozepnout ji. Také můžeme mezi dvěma očky na rámu napnout kovové lanko. 

Máme – li nainstalovanou tyč nebo lanko, musíme zvolit délku spodní záclonky a také se rozhodnout, jestli horní záclonka bude spodní překrývat nebo bude kratší. 

 

Vhodné horní lemy 

Z technického hlediska můžeme použít jakýkoli typ horního lemu, ale některé mohou působit nepatřičně. 

Nejlépe vypadají lehké vzdušné typy záclon. Rovněž musíme brát ohled na to, jak často se bude se záclonkami manipulovat. 

Pokud se záclonkami budeme manipulovat zřídka, můžeme použít na horní lem poutka nebo tunýlek. Je – li tomu naopak, doporučujeme spíše kroužky na tyč nebo kovová oka. 

 

Tunýlek pro tyč 

Tunýlek můžeme použít jak pro horní, tak pro dolní záclonku.  

 

Lem s obloučky 

Lem s obloučky používáme často u dolní části. Záclonka může viset za poutka nebo na kroužkách, které jsou praktičtější, pokud s ní chceme manipulovat. 

Výběr materiálu 

Podle zvoleného typu lemu vybíráme i materiál. Vhodnější jsou lehčí vzdušné materiály. V kuchyni nebo koupelně vypadá velice hezky lehké bavlněné plátno, či lněné materiály. Romantický dojem z interiéru nám pomohou doladit krajka nebo síťovina. 

Chcete získat více informací?