VÝBĚR VHODNÉHO HORNÍHO LEMU A UCHYCENÍ PRO ZÁCLONU A ZÁVĚS

Způsob vypracování horního lemu 

Před volbou typu horního lemu si musíme velice dobře rozmyslet, zda budeme záclonu nebo závěs zatahovat a roztahovat celou, a nebo pouze rozhrnovat a uvazovat ke straně. Existuje velmi mnoho způsobů vypracování horního lemu, které vyhovují celé škále možných požadavků. S některými se manipuluje velmi snadno, jiné jsou naopak vhodné pouze pro stále roztaženou záclonu nebo závěs.

Řasící stuha – řasící páska
Řasení a skládání horního lemu nám velmi usnadní řasící stuha. Na výběr je z mnoha tipů skladů, materiálů. Řasící páska – stuha udělá to, co naše babičky dělali ručně za nás. A to velice snadno. Našijeme řasící stuhu tak, aby nám zakryla kolejnici, pokud chceme kolejnici zakrýt, aby nám zakryla kroužky nebo alespoň jejich poměrnou část pokud chceme a dá se použít i pro uchycení na žabky. Každá stuha má dvě nebo více provázků, které mi našité na zácloně zauzlujeme a poté začneme řasit – stahovat za provázek pásku na daný rozměr, který jsme si dle závěsného systému (tyč, kolejnice, garnýž) vypočítali. Zbytek provázků můžeme buď ustřihnout, a nebo zamotat na zácloně či závěsu tak, aby to nebylo vidět. Takto zaopatřená záclona je připravená pro další použití, například při stěhování a jiné míře okna.
Měkká stuha se používá pro tužkové sklady.
Měkká a úzká stuha je vhodná pro řasení jemných materiálů a podšívky z lehčích materiálů.
Tužší a širší stuha zpevní horní lem a v kombinaci s různými háčky vytváří například trojité (francouzské) sklady nebo pohárové sklady.
Řasící pásku a to i se sklady můžeme použít i pro tyčový závěsný systém. Se závěsem nařaseným s pomocí řasící stuhy se velice snadno manipuluje Vhodné jsou všechny druhy materiálů. Vybrat si můžeme z pásek průhledných silonových nebo bílých neprůhledných plátěných. Řasící stuhy jsou k dostání v různých výškách od 2 cm až 15 cm. Vyšší pásky působí vždy elegantnějším dojmem. Závěs můžeme zavěsit na kroužky, i kolejničku. 

   

 

Tunýlek pro tyč 

Tunýlek pro tyč je nejjednodušší horní lem. Změříme si průměr tyče, necháme malou vůli, tak aby tunýlek nebyl moc úzký a protáhneme tyč přímo tunýlkem prošitým v látce. Potom látku rovnoměrně nařasíme po celé délce tyče. Tento typ lemu lze použít i většiny materiálů. Nedoporučovala bych pouze u hodně těžkých závěsů a nebo blackoutů. Pro závěsy se kterými potřebujeme denodenně manipulovat nedoporučujeme. Pokud volíme tunýlek, zvážíme, zda se nám bude líbit tunýlek spolu s volánkem – z horní strany.

Lemování s vázačkami 

Tento horní lem je spíše nekonvenční. Manipulace s ním není snadná, proto se hodí spíše pro závěsy stále zatažené, závěsy s dekorativním charakterem. Hodí se spíše pevnější materiál.
Jak na to
Délku závěsu začínáme měřit kousek pod závěsnou tyčí. K délce připočítáme přídavek na spodní lem a 6 cm na horní lem. Šířka závěsu zpravidla 1,5 až 2 x větší než délka tyče. Počítat musíme i s přídavky na švy a boční lemy. Ustřihneme 5 cm široký pruh výztuhy a umístíme ho na rub látky, 1 cm pod horní okraj. Ponechaný přídavek přehneme přes výztuhu a prošijeme.
Odšijeme boční lemy a výztuhu v přídavku odstřihneme, aby látka ve švu nebyla příliš silná. Vyztuženou část horního lemu přehneme do rubu a došijeme boční lemy. Chceme-li, můžeme nyní ozdobit lemy stužkou.
Ze stužky nastříháme vázačky dlouhé 42 cm. Našíváme je z líce, těsně pod horní okraj lemu, asi po 30 cm tak, že nad přišitím necháme 30 cm volné stužky a pod ním jen 12 cm.
Závěs přivážeme k tyči. Uzlíky nebo mašličky vážeme na lícové straně.

Vázačky na kroužky
Jestliže vázačky přichytíme ke kroužkům dost pevně, můžeme se záclonou nebo závěsem poměrně snadno manipulovat.
Tento typ horního lemu je nekonvenční.

Poutka
Manipulace se závěsem s poutky není snadná. Spíše se hodí pro závěsy z těžších materiálů, které se neroztahují. Závěs může působit konvenčně i nekonvenčně, záleží na zvoleném druhu materiálu.

Narážecí kroužky
Kruhy jsou k dostání v mnoha provedeních. Jsou v nabídce kovová očka, imitace dřeva a plastová očka v různých barvách. Nehodí se pro těžké materiály, manipulace pak není snadná. Očka po tyči nekloužou lehce a manipulovat se závěsem pak není příjemné, ale obtěžuje nás to.

Poutka jako výložky
Nehodí se pro těžké materiály z důvodu nesnadné manipulace. U každého poutka můžeme ozdobit na horním lemu např. knoflíkem.  

Správná volba horního lemu – správné nařasení 

    

Jak vybrat správnou strukturu materiálu se dočtete v následujícím článku http://www.dekorstudiopraha.cz/inspirace/vyber-vhodne-struktury-materialu/  

DEKORSTUDIO PRAHA 

Záclony, závěsy, bytový textil, rolety, závěsné systémy, kolejnice, garnýže, dekorativní tyče  Praha, Záclony Na Pramenech Praha, Záclony Sophie Schollové, Záclony Schollova, Záclony Čakovice – Letňany, Závěsy Praha 9, Záclony Dolní Chabry, Záclony Mělník

Chcete získat více informací?