VOLNĚ ARANŽOVANÉ ZÁVĚSY

Volné aranže jsou velice efektní a nekonvenční záležitost. Můžeme je zavěšovat v kombinaci s běžně zavěšeným závěsem nebo samostatně. Existuje mnoho variant aranží a na nás je, abychom zvolili k danému interiéru tu nejvhodnější. Výběr rovněž závisí na tvaru okna a typu závěsu.  Jak vybrat vhodný závěs se můžete dočíst v našem dalším článku http://www.dekorstudiopraha.cz/inspirace/vyber-vhodneho-zavesu/  

Na volně aranžovaný závěs vybereme měkkou splývavou látku. Silnější materiály vypadají sice honosněji, ale mnohem hůř se zpracovávají. Lehčí materiály se snadněji aranžují a řasí. 

Látku pro volnou okenní aranž můžeme i vypodšívkovat – celkový dojem je poté bohatší. Podšívka by měla být lehčí než vrchní materiál. Pokud zvolíme na podšívku výraznou jasnou barvu, použijeme podložení, aby světlo procházející podšívkou neměnilo barvu vrchního závěsu. Podložení použijeme i tehdy, máme-li naaranžované na sobě dvě vrstvy látky se vzorem.  

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA ARANŽOVÁNÍ VOLNĚ ARANŽOVANÝCH ZÁVĚSŮ 

Látku můžeme otáčet okolo tyče nebo připevňovat na garnýž pomocí svorek nebo špendlíků. Smyčky obtočené kolem horní tyče by měly sahat nejméně do jedné pětiny délky závěsů  (okna), zatímco volné cípy by neměly být delší než polovina délky závěsu. Pokud na okně závěs není, může být délka cípu libovolná. 

Obecně se dá říci, že lepšího výsledku dosáhneme, pokud látku na aranžovaný závěs stříháme šikmo ke směru vlákna. Chceme-li látku jen jednoduše přehodit přes tyč, stačí, když ji ustřihneme rovnoběžně s pevným okrajem. Rovně stříháme také látky s podélným vzorem. 

POSTUP PŘI ARANŽOVANÍ VOLNĚ ARANŽOVANÝCH ZÁVĚSŮ 

Nejjednodušší aranže vznikají obtočením pruhu látky okolo závěsné tyče. Můžeme použít buď těžší látku a nebo dvě vrstvy lehčí látky. 

Potřebnou délku změříme nejlépe tak, že nejdříve přes tyč naaranžujeme provázek a ustřihneme ho tam, kde chceme mít cíp závěsu. Velmi pěkně vypadá volně aranžovaný závěs, který je přes tyč přehozený třikrát a tvoří tak dvě volné smyčky pod tyčí. Kraje můžeme olemovat nebo na ně našít třásně. Zdobit můžeme buď jen jednu stranu, nebo obě dvě. Lemovku spojujeme pokud možno v místě, které bude skryté za tyčí. 

Cípy vytvoříme tak, že látku na obou koncích diagonálně přehneme, podél ohybu ustřihneme a zašijeme. Jak vybrat správnou barvu záclon a závěsů se dočtete v našem článku: http://www.dekorstudiopraha.cz/inspirace/vyber-vhodne-barvy-zavesu-a-vzoru-zavesu/ 

Chcete získat více informací?

ZÁVĚSY PRAHA, ZÁCLONY PRAHA,