ZÁVĚSNÝ SYSTÉM – DEKORATIVNÍ TYČ

Hned na úvod, to nejdůležitější sdělení. Závěsnou tyč nebo systém berte stejně vážně jako třešničku na dortu – onu nastylizovanou látku, záclonu nebo závěs. Tyče jsou na trhu ve velmi široké škále materiálů a v mnoha úpravách. Vybírat můžeme z mořeného, leštěného nebo lakovaného dřeva, zabroušeného niklu, mosazi nebo litiny.

Některé působí velmi formálně, jiné nadčasově, jedny jsou produktem velkovýroby, druhé nezapřou ruku řemeslníka, některé zdobí řezba, jiné zlacení a další jsou pro změnu potažené tapetou. Ano, i takové tyče můžeme najít.

Tyče jsou buď masivní dřevěné konzole, nebo jejich štíhlejší kovové verze. Pro upevnění tyčí do výklenku nebo pravoúhle ke stěně existují speciální dřevěná a kovová pouzdra do bočních zdí, která se vyrábějí podle běžných průměrů tyčí. Snímatelným zarážkám na koncích tyče se říká koncovky. Funkčně zabraňují kroužkům nebo jinému druhu úchytek sklouzávat z tyče, také se řadí mezi dekorativní prvky a tím významně ovlivňují celkovou úpravu okna.   

Zaměření je velmi důležité. Pokud měříme ledabyle, roztažená záclona nebo závěs nám pak zasahují do okna a berou nám denní světlo a opticky zmenšují okna. Látku na záclony a závěsy vždy počítáme podle závěsného systému. Některé materiály řasíme 1:2, ale i 1:2,5, 1:3 některé 1:1,7, 1:1,5 záleží i na tom, jaký máme rozpočet, zda je materiál se vzorem či nikoli a v neposlední řadě na vkusu každého z nás.  

  

Uchycení závěsu a záclony na tyč

Nejběžněji používané jsou kroužky. Doporučujeme kroužky, které mají vnitřní silikonovou úpravu, lépe pak kloužou po tyči a nedělají „randál“. Ke kroužkům pro upevnění záclony nebo závěsu dále potřebujeme žabičky nebo háčky, které provlékneme do řasící pásky. Vždy dbáme na to, aby měl kroužek dostatečnou vůli pro tyč a to nejméně o 1,25 cm než je průměr tyče.

U lehčích nebo středně těžkých dekorativních látek můžeme zvažovat i řasící pásku na tyč. Tuto pásku našijeme na závěs, pak ji můžeme zřasit, či nikoli. Pokud neřasíme, udělá tato páska pravidelné moderní obloučky, lehké zvlnění. Druhy řasení jsou různé. Pokud nemáme tyč lakovanou, je to na zvážení. Manipulace by mohla být obtížnější. 

Více o řasících páskách se dočtete v článku http://www.dekorstudiopraha.cz/inspirace/vyber-vhodneho-horniho-lemu-a-uchyceni-pro-zaclonu-a-zaves/

Jako další možnost se nabízí narážecí kruhy. Kruhy jsou k dostání buď pochromované, nebo plastové v různých barvách. Pásky, stuhy, vázačky nebo látková poutka vsazená do horního lemu vypadají také velice hezky. Atraktivní tečku dá látkovým poutkům ozdobný knoflík nebo cvoček. 

Další možností je tunýlkový horní lem. Tento lem nám dovolí snadno navléci záclonu nebo závěs na tyč, nedoporučujeme u středně až velmi těžkých materiálů. Tyč je kromě koncovek krytá látkou.

K dostání jsou i velmi zajímavě řešené železné vruty, které vytvářejí s jednoduchou tyčí a záclonou nebo závěsem velice působivý celek. 

Velice hezky a prakticky můžeme řešit i kolejnici. Zdálo by se, že je to méně dekorativní, a velice technická pomůcka pro zavěšení záclon a závěsů, ale není tomu tak. 

    

Kolejnice je velice snadno ovladatelná, lehká, ale udrží i velice těžké závěsy. V kolejnici jsou malé jezdce a v řasící pásce šnekové háčky, kterými záclonu nebo závěs upevňujeme ke kolejnici. Kolejnice nám pomáhají řešit téměř každý prostor. Dělají se s ohyby, do oblouků, s koncovými rohy, rovné stropní, na konzolky v různých délkách. Různými délkami koncovek si hlídáme odsazení od zdi, aby se nám záclona „neválela“ např. na topení nebo jinak nezasahovala do prostoru nežádoucím způsobem. 

Pro každého něco;) 

S dotazy se na nás neváhejte obrátit 

Chcete získat více informací?

Dekorstudio Praha 

Záclony, závěsy, rolety, závěsné systémy na míru v Praze 

Záclony Mělník, Závěsy Čakovice, Záclony a závěsy Praha, Závěsy Mělník, Záclony Pyšely