ZÁCLONY A ZÁVĚSY – OD ČEHO SE ODVÍJÍ JEJICH CENA?

závěsy praha

I cenu záclon a závěsů ovlivňuje móda 

Cenu ovlivňuje móda a nové trendy – a to nejen u oblečení, ale i u záclon a závěsů. Neřadíme se k těm, kdo za každou cenu prodávají co nejlacinější zboží na úkor jeho kvality a estetiky. Naopak nám velice záleží na tom, abyste u nás vedle „běžného“ zboží našli i nejnovější módní trendy a nejlepší světové „vychytávky“.  Spolupracujeme s nejlepšími výrobci. Někteří z nich vyrábějí zboží přímo pro nás, podle našich přesných požadavků.

 

záclon a závěsů ovšem platí totéž, jako když si pořídíte šaty od světového návrháře: Nejnovější vzory samozřejmě bývají nejdražší, protože jsou nové, módní, trendové. Později cena takovýchto materiálů postupně klesá – a pokud tyto vzory nejsou rychle vyprodány, Vy pak tyto záclony a závěsy můžete dostat i za nižší ceny. 

Módní trendy se v záclonách, závěsech a bytovém textilu střídají téměř stejně rychle, jako v módě pro oblékání. Naši nabídku záclon a závěsů obnovujeme dvakrát do roka.  

závěsy praha

Kvalitu záclony ovlivňuje i kvalita samotného vlákna, z něhož je záclona utkána. Většinou se jedná o polyester. Není však polyester jako polyester! Záleží především na tom, jestli se jedná o zcela nový – základní materiál, který vznikl přímo k tomu, aby se z něj utkaly záclony, nebo jestli jde o materiál recyklovaný. Nutno podotknout, že na světě je jen několik málo firem, které záclony vyrábějí z nového základního materiálu. V drtivé většině případů se záclony vyrábějí z recyklovaných materiálů. Doména této výroby je hlavně v Číně. Recyklace umělých vláken je jistě levnější a ekologičtější než výroba úplně nových vláken. U záclon však s sebou takovýto výrobní postup přináší i různé potíže. Tím, že vlákna nejsou vyrobena přesně a speciálně jen pro záclony, se může lehce stát (a stává se), že pak hotová látka nemá předpokládané parametry. Po vyprání se může například zkrátit, srazit či naopak vytáhnout, výsledek lze jen velmi těžko odhadovat. To, z jakých vláken je záclona utkána, na první pohled není možné rozeznat, v ceně záclony (ať už voáluorganzy, nebo jiné záclony) se však tato skutečnost rozhodně projeví. 

Ceny kvalitních záclon se běžně pohybují řádově od 250 do 3000 korun za běžný metr, přičemž výška záclony většinou bývá 280 nebo 300 centimetrů.

Voály bývají mezi modernějšími záclonami nejlevnější 

  

Mezi záclonami se dají nejlevněji pořídit voály. Jejich údržba je snadná – pokud se jedná o kvalitní voály.  

Díky svému příznivému poměru „kvalita : cena“ voály často nacházejí využití i v různých hotelích a větších prostorách, kde je spotřeba materiálu na záclony větší. Toto všechno ovšem platí jen obecně, neboť i voály mohou být vyrobeny ve velice dobré kvalitě a mohou vypadat velmi, velmi hezky. Parádu udělají samostatně ale i jako cenově příznivý doplněk k hladkým i vzorovaným závěsům. 

Kvalita voálů se odvíjí od způsobu jejich zpracování i od materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Kvalita se samozřejmě odráží i v ceně těchto záclon. Můžeme se tak tedy setkat s obyčejnými, mnohdy potištěnými voály, které stojí kolem 200 korun za běžný metr, ale i s velice jemně tkanými voály za cenu kolem 600 nebo i 2000 korun za běžný metr. Zejména záclony italské výroby bývají tkané z neobyčejně jemných vláken. Než se taková záclona utká, trvá to samozřejmě déle a náročnější je i celý výrobní proces. Proto je pak taková záclona také dražší.  

 

Pořízení krásných záclonzávěsůřímských rolet a dalších stínících prvků rozhodně není lacinou záležitostí. Tedy, laciné záclony a závěsy se koupit dají, musíte se ale pro ně vydat nejspíš někam na tržnici nebo do nějakého hypermarketu, kde sice umějí prodávat hotové závěsy třeba i za nějakých 150 korun, ovšem o jejich kvalitě, nebo kráse či originalitě, by se dalo polemizovat – a o eleganci či luxusu pak v tomto případě nemůže být ani řeč. Dále pak již zmíněná údržba a srážení materiálu. Jednou vyperete a budete nešťastní. U nás takovéto zboží nehledejte. 

Ceny kvalitních záclon se běžně pohybují řádově od 200 do 3000 korun za běžný metr, přičemž výška záclony většinou bývá 260, 280 nebo 300 centimetrů. 

Závěsy se standardně vyrábějí v šíři 140 centimetrů. My však mnohem raději používáme závěsy ve dvojnásobné šíři – tedy 280 až 300 centimetrů. Využít dvojnásobnou šíři látky je vhodné zejména u zatahovacích závěsů, které díky dostatečné šíři látky nemusíme sešívat z jednotlivých pruhů. Tyto dvojité šíře jsou i ve výsledné kalkulaci cenově výhodnější. 

Ceny látek na závěsy, které nabízíme, se nejčastěji pohybují v rozmezí mezi 350 až 860 korunami za běžný metr pro šíři 140 cm, nebo v cenovém rozmezí 800 až 1400 korun za běžný metr pro dvojitou šíři 280 či 300 centimetrů. V této cenové relaci si u nás můžete vybrat ze stovek dezénů v tisících barevných kombinacích. 

Specialní kategorií na kterou se zaměřujeme a troufáme si říci, že máme největší výběr v Praze jsou pak blackoutové zatemňovací závěsy. Nenabízíme jen hladké dimoutové závěsy š. 140, které nevydáváme za blackoutové (mezi dimoutem a blackoutem je rozdíl v zatemňení). Najdete u nás 100% blackoutové závěsy ve dvojitých šířích (280 cm) i v šířích 140 cm, se strukturou, se vzorem, bez vzoru, lesklé, matné, nehořlavé.

Spotřebu látky počítáme vždy na míru a volíme řasení vzhledem k prostoru a materiálu a Vašim finančním možnostem.  

 

SLUŽBY DESIGNÉRA, CO A JAK PRO VÁS DĚLÁME

JAK SPOČÍTÁME SPOTŘEBU MATERIÁLU NA ZÁCLONY A ZÁVĚSY

Výpočet spotřeby materiálu na záclony je celkem jednoduchý: Šířku okna s přesahem, tedy celkovou šířku závěsného systému, kterou chceme zakrýt. Spotřebu materiálu spočítáme tak, že tuto šířku vynásobíme řasením, které pro záclony doporučujeme dvojnásobné (2×) až trojnásobné (3×). Použít se ale dá řasení i 1:1,5, 1:1,7, 1:2,5 pokud víte jak ušít. Nutností je znalost řasících pásek a představení si interiéru v hotovém celku, dle toho volit odpovídající řasení.  

záclony praha

Jak spočítáme spotřebu na JEDNOBAREVNÉ ZÁVĚSY?
Výška látky 280 – 300 cm:
Pokud jde o nejčastěji používanou výšku závěsů 280 až 300 centimetrů, která odpovídá dvojnásobné šíři látky, pak spotřebu materiálu počítáme zhruba stejně jako u záclon – s tím, že zcela minimální řasení je 1,3 až 2násobné.

Šíře látky 140 cm:
Pokud ale používáme dekorační látku o šíři 140 centimetrů, pak musíme nejprve spočítat počet pruhů závěsů, které potřebujeme. A kolik jich tedy potřebujeme? Velice zjednodušeně se dá říci, že na každý začínající metr garnýže potřebujeme minimálně jeden pruh závěsu.

Příklady:
Garnýž 1 metr – látka šíře 140 centimetrů – minimálně 1 pruh závěsu.
Garnýž 1,1 až 2 metry – látka šíře 140 centimetrů – minimálně 2 až 3 pruhy závěsu.
Garnýž 2,1 – 3 metry – látka šíře 140 centimetrů – minimálně 3 až 4 pruhy závěsu atd.

Pozor: Toto pravidlo však platí pouze u jednobarevných závěsů bez vzorů

Jak spočítáme spotřebu na VZOROVANÉ ZÁVĚSY?
U vzorovaných závěsů musíme spočítanou spotřebu látky na každý jeden pruh vydělit raportem, což je vzdálenost, po které se opakuje vzor na látce. Z tohoto výpočtu většinou vyjde číslo, které není celé, takže je zaokrouhlíme na celé číslo směrem nahoru, a tento výsledek pak vynásobíme raportem (ten může být například 35 centimetrů) – a tím nám vyjde spotřeba na jeden pruh závěsu. Poté už jen vynásobíme počtem pruhů.

PŘÍKLADY:
Příklad spotřeby jednobarevného závěsu:
Výška zakryté plochy je 180 centimetrů, potřebujeme 2 pruhy látky.

Spotřebu materiálu na jeden pruh spočítáme tak, že k výšce 180 centimetrů připočítáme 20 centimetrů na zahnutí = Spotřeba materiálu na jeden pruh závěsu je tedy 200 centimetrů. Na dva pruhy to bude 2×200 = 400 centimetrů.

Příklad spotřeby vzorovaného závěsu na stejné okno:
Výška zakryté plochy je 180 centimetrů, raport (vzdálenost, po které se opakuje vzor na látce) je 62 centimetrů, potřebujeme dva pruhy závěsů.

K výšce závěsu 180 centimetrů připočítáme 20 centimetrů na zahnutí = 200 centimetrů. Tuto výšku podělíme raportem: 200 : 62 = 3,22. Tento výsledek (3,22) zaokrouhlíme na celé vyšší číslo, což je 4. Tento výsledek (4) vynásobíme raportem (62) a vyjde nám spotřeba látky na jeden pruh závěsu: 4×62 = 248 cm. Potřebujeme dva pruhy, proto 248 vynásobíme dvěma, což je 496 centimetrů. Celková spotřeba vzorované látky na závěsy je 496 centimetrů.

Porovnání:
Porovnáme-li spotřebu materiálu na jednobarevné závěsy (400 cm látky) a spotřebu materiálu na vzorované závěsy (496 cm látky), zjistíme, že na stejné okno by v tomto případě byla u vzorovaných závěsů spotřeba materiálu skoro o čtvrtinu vyšší než u jednobarevných závěsů

Příklady spotřeby materiálu na záclony a závěsy, které jsme uvedli, jsou jen orientační. Výsledné dekorace oken v interiéru mají obrovské množství variant a každá z nich má také svá specifika. Pokud například dáváte přednost různým obloukům, volánům a ozdobám, výpočet spotřeby materiálu tomu pak musíte přizpůsobit. 

 

Videa z realizací naleznete na instagramu 

https://www.instagram.com/dekorstudiopraha/

NAPIŠTE NÁM