NA BARVĚ ZÁLEŽÍ! ŘEKNEME VÁM PROČ

záclony praha

Co je to vlastně barva a jak na nás působí? 

Základní barvy máme „jen“ tři. Červenou, modrou a žlutou.  Za pomoci černé pak z těchto tří barev můžeme vytvořit další, včetně nejrůznějších odstínů. 

Asi vás z vlastní zkušenosti nepřekvapí, že názory na barevnost se mohou lišit. Zrak je totiž podobně, jako jiné smysly, vyvinut u mužů a žen různě. Tam, kde muži vidí oranžovou, ženy vidí broskvovou, meruňkovou nebo lososovou. :) Muži mají jednoduše barevné elementy napojeny na jiné buňky.

Na čem se ale rozhodně shodneme je, že barvy mají velkou moc. Ať už se jedná o ty základní, nebo o další barvy v různých odstínech.Pomocí barev můžeme ovlivňovat emoce, náladu a dokonce se i léčit. V interiéru je pak  pomocníkem, který nám pomáhá doladit prostor. 

Barvy podle psychologů:

  • Modrá je barvou klidu, uspokojení a souladu. 
  • Zelená: Ten, kdo dává přednost zelené barvě, si za všech okolností stojí za svým, nezalekne se žádných překážek. Má sklon pečovat o druhé, ale také je rád ovládá a kontroluje. Touží po obdivu a uznání. 
  • Červená: Je výrazem životní síly, aktivity, potěšení z činnosti a dobrého kontaktu s okolím. Značí touhu po silných a hlubokých zážitcích a úspěchu. 
  • Teplá, jasná žlutá: Působí povzbudivě a osvobozujícím způsobem. Tato barva symbolizuje změnu a nový začátek.

Barvy působí na člověka třemi základními způsoby – aktivně, pasivně a neutrálně. Světlé barvy jsou expanzivní a vzdušné, což dodá pokojům dojem většího a prosvětlenějšího prostoru. Tmavé barvy jsou propracované a teplé, ve velkých místnostech působí intimnějším dojmem. 

Teplé barvy a jejich působení

Teplé barvy obecně povzbuzují fyzickou aktivitu a působí dynamicky. Dle odstínu vyvolávají skutečně pocit tepla a sytosti, mohou působit až dráždivě. Mají vliv na činnost a zvyšují výkon.

Studené barvy a jejich působení

Studené barvy naopak aktivitu tlumí. Vyvolávají pocit chladu a odstupu, ale také nás uklidňují. Ve světlejších tónech přináší úlevu pro zrak a podporují relaxaci.

 

Jaká barva nejvíc prospěje vašemu bydlení a náladě? Přijďte si k nám vybrat tu správnou pro každý pokoj. ;)  

Více o barvách v interiéru a jak si vybrat tu správnou se dočtete v našem dalším článku http://www.dekorstudiopraha.cz/inspirace/vyber-vhodne-barvy-zavesu-a-vzoru-zavesu/

DEKORSTUDIO PRAHA 

ZÁCLONY A ZÁVĚSY NA MÍRU

Chcete získat více informací?